Jak przeprowadza się komputerową diagnostykę?
Podłączenie samochodu do specjalnego komputera diagnostycznego pozwala na szybkie wykrycie błędów i usterek. Dzięki temu naprawa wszelkich awarii może potoczyć się o wiele sprawniej. W jaki sposób przeprowadza się komputerową diagnostykę?
Jak wygląda komputerowe diagnozowanie samochodu?
Współczesna mechanika samochodowa nie może obejść się bez diagnostyki komputerem. Dlaczego? W dzisiejszych czasach już niemal każdy pojazd posiada komputer pokładowy. Jego zadaniem jest pobieranie danych z czujników. Na ich podstawie komputer analizuje stan samochodu. W przypadku wystąpienia jakiejkolwiek nieprawidłowości, na desce rozdzielczej wyświetlane zostają kody lub ikony. Diagnostyka komputerowa pozwala na rozkodowanie błędów i znalezienie konkretnych przyczyn awarii oraz usterek. Tego typu działanie usprawnia ewentualną późniejszą pracę mechanika. Komputerowe diagnozowanie samochodu polega na podłączeniu specjalnego komputera diagnostycznego. Musi on mieć odpowiednie oprogramowanie, które pozwala na szczegółowe zapoznanie się ze wszystkimi istotnymi parametrami.
Co można sprawdzić dzięki diagnostyce komputerowej?
Podłączenie pojazdu do komputera diagnostycznego pomaga wykryć awarie, które nie są odczuwalne lub widoczne gołym okiem. Należą do nich nieprawidłowości w systemach i układach takich jak np.:
- ABS,
- ASR,
- ESP,
- SRS,
- EPC,
- sterowniki silnika,
- system klimatyzacji,
- poduszki powietrzne;
- skrzynia biegów,
- układ paliwowy.
Diagnostyka z pomocą komputera stanowi z reguły pierwszą czynność wykonywaną w serwisach i warsztatach samochodowych. Trudno się temu dziwić. Sprawdzenie stanu technicznego auta w ten sposób znacznie ułatwia prace mechanikowi, pomaga zaoszczędzić także czas i pieniądze. Dzięki komputerom diagnostycznym możliwe jest dokładne zlokalizowanie źródła usterki.